Kotleba v parlamente!!!

Autor: Michal Chorvát | 6.3.2016 o 12:10 | (upravené 6.3.2016 o 12:19) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1431x

Výsledky parlamentných volieb: Som prekvapený.... Som prekvapený z toho, že sú všetci prekvapení... 

To, že sú kotlebovci v parlamente pre mňa vôbec nie je niečím, čo som vôbec nepredpokladal - skôr ma prekvapili tie percentá, čakal som niečo okolo 5%.

Slovensko sa nenachádza na izolovanom ostrove v strede mora, ale v Európe, ktorá cyklicky prechádza rôznymi etapami. Teraz sme v etape vzrastajúceho extrémizmu. Vyhlásenie v ČR, že Slovensko vypustilo džina je trochu divné, pretože v Maďarsku je JOBBIK už zabývaný, Gréci sa extrémizujú už dlho a Úsvit v ČR sa síce oficiálne rozpadol, ale jeho priaznivci veľmi ochotne prešli ku Konvičkovi. Nemecko a Pegida, Holandsko a Wilders, Jobbik v Maďarsku, Islam v ČR nechceme či ultrakatolícka vláda v Poľsku - toto je prosto trend.

Čo sa Kotlebu týka, nemyslím si, že by to pre nás malo znamenať, že nám nejako extrémne vzrastá počet oddaných extrémizmu - 20% prvovoličov volilo Kotlebu, to znamená, že to sú mladí ľudia, ktorí o politike veľa nevedia, rebelujú či vzdorujú autoritám a v nasledujúcich voľbách už túto stranu pravdepodobne voliť nebudú. Myslím si, že je to politický protest, keďže tradičné strany nedokázali ponúknuť dostatočne zaujímavý program, ktorým by prilákali konzervatívne orientovaných mladých ľudí (liberálni mladí volia SaS alebo light verziu Most-Híd) - konzervatívny 18-ročný človek dá asi ťažko hlas KDH, SMERu a podobne.

Vzrast SNS je spôsobený jednoducho tým, že strana sa zbavila svojho nacionalistického programu a ľudí ako Belovsovová a Slota, ktorí strane výrazne škodili - na čele stojí vzdelaný a inteligentný predseda, ktorý pôsobí kultivovane a slušne (to mladého konzervatívca tiež veľmi nezaujme).

Keď v Maďarsku Viktor Orbán začať hrať na nacionalizmus a sľubovať revíziu hraníc ako spravodlivosť pre maďarský národ, pohol Maďarov tak doprava, že časť svojich voličov posunul Jobbiku. Rovnaký scenár vidím aj na Slovensku - Robert Fico navodil takú atmosféru strachu, že sa mu to vymklo z rúk a časť voličov jeho vlastnej strany, ktorí ním samotným boli sklamaní, prešla ku Kotlebovi - "Fico porazil sám seba." Myslím si, že takto prešla aj časť voličov KDH a radikálnejšia časť voličov SNS, ktorí nesúhlasia so vzdaním sa nacionalizmu.

Zaujímavý mi príde aj postoj Rímsko-katolíckej cirkvi, ktorá tradične zasahuje do predvolebnej kampane (na čom nie je nič zlé). Niektorí katolícki kňazi v kostoloch vyzývali, aby ľudia volili Kotlebu. Konferencia pre biskupov Slovenska aj napriek výzvam a sťažnostiam nekonala a problém ignorovala. Tento postoj dnes ráno kritizoval aj predseda KDH Ján Figeľ.

Kotleba v parlamente pre mňa síce nie je prekvapením, je však našim celospoločenským zlyhaním, varovným prstom pre konzervatívnu časť politického spektra, aby prehodnotili svoje pôsobenie a program (SMER, KDH, Sieť) a obrovskou hanbou nás všetkých. Je to pre nás prebudenie sa z letargie a apatie v podobe vyhlásení "ja s Ficom nepôjdem". Kotleba dal jasne najavo, čo chce a čo nie, a to jednoduchý volič potrebuje. Včera to boli Židia, Maďari, homosexuáli, Rómovia, dnes sú to moslimovia. Zajtra to bude niekto iný - to, kto je "nepriateľom", je absolútne irelevantné, hlavne nech je jasne vytýčený a jasne je určené, čo s ním.

Čo ma skutočne šokovalo je totálny prepad Siete a megaprehra KDH. Smútim nad slabým výsledkom Most-Hídu, ale teší ma SMK pred parlamentom. Som zvedavý na profiláciu SNS v praxi, sebareflexiu porazeného SMERu a počínanie si snáď jediného víťaza SaS (či to je skutočné víťazstvo alebo len Pyrrhovo, to sa ukáže v najbližších mesiacoch).

A čo teraz? - Teraz by sme sa mohli upokojiť, utrieť si slzy a nielen sa zamýšľať, ale skutočne začať pracovať na kvalitných politických programoch od liberálov až po kresťanských demokratov...

Na záver snáď už len - Boh nás ochraňuj... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?